Vizyonumuz

Kimsesiz ve yardıma muhtaç hayvanları hayata tutundurmak ve yaşam kalitesini artırmak.

Maalesef ülkemizde henüz, dağ başlarına, ormanlık ve ıssız alanlara atılarak ölüme terk edilen hayvanlarla, denetimsiz ve kötü koşullarda yaşamaya zorlanarak barınaklarda tutulan, insanlar tarafından ciddi işkencelere maruz kalan, canları üzerinden para kazanılma uğruna kötü şartlarda üretilen ve ölümüne dövüştürülen hayvanların sorunlarına ilişkin etkin ve kalıcı politikalar ve caydırıcı cezai müeyyideler uygulayan yasalar üretilememiş,  hayvanların yaşam kalitesini artıracak projeler ülkemiz genelinde hala uygulanamamıştır. 

Sokaklarda dolaşan sahipsiz hayvanlar, toplumun önemli bir kesimi tarafından sorun olarak görülmesinin yanında; sürekli olarak insanlardan şiddet görerek, işkenceyle karşılaşarak, hastalık ve açlıkla savaşarak zor bir yaşam sürdürmek zorunda kalmaktadırlar.

İnsanların sokaklarda hayvan varlığını kabul etmesi ve hayvanlarla birlikte yaşamayı öğrenmeleri gerekmektedir.

Öldürmek, zehirlemek, insanın yaşamadığı dağlara, bozkırlara atarak açlık ve susuzluğa mahkûm ederek ölüme terk etmek, bir canlının yaşam hakkını elinden almak insani, vicdani ve ahlaki bir çözüm değildir.

Zaten zor şartlarda yaşam savaşı veren sokak hayvanlarının kontrolsüzce üremesi ülkemizde sürekli büyüyen bir sorundur. Bu zor şartlardaki hayvanlarda yavrular ve anneler hayata tutunamamakta, açlık ve hastalığa mahküm olmaktadır. Sağlıklı yaşamlarında kısırlaştırma önemli bir faktördür.

SİMORG Sokak Hayvanları İçin Mücadele ve Organizasyon Derneği olarak; özellikle insansız yaşayamayan ve sosyal bir canlı olan köpekler başta olmak üzere; sahipsiz hayvanlar sorununun insani ve modern bir şekilde çözümüne katkı da bulunmak, yaşam kalitelerini artıracak projelere imza atmak ve yasal haklarının korunmasına yönelik çalışmaları artırarak, onlara daha iyi bir gelecek sağlamayı hedefliyoruz. 

Bu hedef kapsamında öncelikle; kontrolsüz çoğalmaların önüne geçmek ve daha fazla tecrit edilmelerini önlemek için "Kısırlaştırma, Aşılatma, Yaşatma (KAY)” faaliyetlerini artırmayı planlıyor ve bu plan çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Sahipsiz hayvanları sadece beslemek, tedavi ettirmek, bakım evleri, barınaklar, rehabilitasyon merkezleri ziyaretleri, kısırlaştırmak gibi faaliyetler yeterli değildir.

Bunu eğitim çalışmaları, farkındalık çalışmaları, kısa filmler, sergiler, kermesler, konserler gibi etkinliklerle besleyerek konuyu sadece hayvan severlerin ilgi alanından çıkarıp, diğer kurumlara, STK’lara, daha büyük kitlelere ulaşmamız gerekir.

Tüm bunlar, ancak hepimizin desteği ile başarıya ulaşacaktır.